Hlávkův most

Hlávkův most

Hlávkův most je nejširším mostem u nás a spojuje pravobřežní nábřeží Ludvíka Svobody a Rohanské nábřeží s levobřežním nábřežím Kapitána Jaroše a Bubenským nábřežím. Je přímo napojen na tzv. přemostění Masarykova nádraží. Zároveň spojuje ostrov Štvanici s oběma břehy. Počítá se jako dvanáctý most přes Vltavu na území Prahy.

Zajímavostí Hlávkova mostu je samotné jeho jméno, respektive fakt, že nikdy nebylo změněno. Jméno nese po známém staviteli a filantropovi Josefu Hlávkovi. Vznikl z podnětu výstavby Ústředních jatek Pražské obce v Holešovicích. Byl stavěn postupně a ze dvou částí, pokud jde o materiál. V letech 1908 až 1910 byla postavena jeho železná část a v letech 1910 až 1911 železobetonová část. Rekonstrukcí a rozšířením prošel v letech 1958 - 1962. Při rekonstrukci byla nedotčena jen část jeho výzdoby a železná část byla nahrazena železobetonovou. Most je tvořen 7 oblouky.

Most vyzdobili Bohumil Kafka a Ladislav Kofránek reliéfy vysokými přes 2,5 m, které byly vytesány přímo do betonu. V rozích hlavních oblouků se nachází 12 medailonů od Josefa Mařatky a Otto Gutfreunda. Na nich jsou osobnosti, které se zasloužili o stavbou mostu. Je zvláštní, že architekt Pavel Janák a inženýr František Mencl jako projektanti mostu tam své medailony nemají.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.