Štvanice

Ostrov Štvanice leží mezi Karlínem a Holešovicemi a náleží ke katastru Holešovic. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní postupně zanikly při regulacích říčního koryta.

Na konci 17. století byla na ostrově zřízena dřevěná aréna, v níž byly pořádány štvanice psů na zvěř, jako jsou medvědi, býci, jeleni, ale i krávy. Odtud také pochází název ostrova. Od roku 1877 zde stálo varieté a chodívalo se sem i za dalšími atrakcemi. V roce 1883 byly postaveny dřevěné budovy ledáren. Koncem 19. století se nacházely na ostrově tři restaurace. Na konci ostrova stojí od roku 1914 malá vodní elektrárna. V letech 1984 – 1987 byla celkově rekonstruována včetně jezu a plavebních komor. Přitom vznikl také areál pro vodní slalomáře.

Nacházelo se zde a doposud se nachází řada drobných sportovišť a rekreačních zařízení. Ve 30. letech byl postaven zimní stadión, který přetrval až do roku 2011. V roce 1986 byl otevřen Tenisový areál Štvanice. Ve východní části se nacházela veřejná plovárna a koupaliště. 
Přes ostrov vede Negrelliho viadukt a Hlávkův most, který spojuje levobřežní nábřeží Kapitána Jaroše a Bubenské nábřeží s pravobřežním Rohanským nábřežím. Pod ostrovem prochází Pražské metro na lince "C".

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.