Sovovy mlýny

Sovovy mlýny

Sovovy mlýny se nachází na levém břehu Vltavy na ostrově Kampa. Nejstarší písemná zmínka o mlýnech na Kampě je z roku 1393, ale byly zde už mnohem dříve. Pojmenování se vžilo podle majitele Václava Sovy z Liboslavě, který zde vybudoval dům, mlýny, hamr s brusírnou, pilu, vápenici, soukenickou a jirchářskou valchu. Původně gotické mlýny byly později přestavěné a renesančně upravené.

Po roce 1850 získal mlýny podnikatel František Odkolek a nechal je přestavět architekty Josefem Schulzem a Josefem Zítkem a mlýn přebudoval na parní. Velký požár zachvátil Odkolkův mlýn roku 1896. Vyhořelá stavba přešla do majetku pražské obce a přední část na břehu řeky byla v roce 1920 zbořena při regulaci řeky a výstavbě propusti.

V současnosti zde sídlí Muzeum Kampa s unikátní sbírkou moderního umění, zejména pak českého malíře Františka Kupky. Sbírku shromáždila v USA česká sběratelka paní Meda Mládková s manželem a věnovala ji jako dar České republice. V roce 2000 byla zahájena rekonstrukce objektu Sovových mlýnů pro tuto sbírku a ve starém a značně zchátralém objektu byly vybudovány originální moderní prostory galerie s nápaditými prvky z nerezové oceli a skla. S pomocí vrtulníku byl na budovu galerie instalován artefakt ve tvaru obří skleněné krychle v kovovém rámu.

Mnozí pamětníci si jistě vzpomenou, jak proti tomuto prvku ve vyhlídce na Pražský hrad protestovali památkáři, ministerstvo kultury však instalaci povolilo. Vizuálním symbolem muzea byla čtyřmetrová a přes dvě tuny těžká dřevěná Židle, kterou vzala velká povodeň v roce 2002. Byla pak nahrazena novou z topolového dřeva, která měří dokonce 6 m.

Plavbu kolem Sovových mlýnů si můžete vychutnat například při naší plavbě s brunchem na lodi.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.