Čechův most

Čechův most

Čechův most je po proudu Vltavy desátým pražským mostem. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci u nás a patří tak mezi chráněné technické památky. Na šířku měří 16 metrů a s délkou 169 metrů se jedná o nejkratší pražský most. Spojuje nábřeží Edvarda Beneše s Dvořákovým nábřežím.

Vystavěn byl v letech 1905 – 1908 podle návrhu inženýra Jiřího Soukupa, Václava Trča, Františka Mencla a architekta Jana Kouly. Stavba mostu přímo souvisela s asanací Židovského města a měla se stát součástí nikdy nerealizované trasy z Václavského náměstí přes Staroměstské náměstí, Pařížskou třídu a průkopem Letenskou strání na Pražský hrad.

Most je pozoruhodný svou uměleckou výzdobou. Na zasklených železných lucernách na vrcholech sloupů stojí 4 bronzové sochy géniů od Antonína Poppa. Na záhlavích pilířů proti vodě stojí bronzové sochy světlonošů s pochodněmi a po vodě jsou bronzové šestihlavé hydry se znaky Prahy. Pilíře byly vyzdobeny bronzovými a žulovými festony. Kromě let 1940 - 1945, kdy byl přejmenován na most Mendelův, nese stále jméno Svatopluka Čecha.

Právě u Čechova mostu najdete kotviště našich lodí.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.