Střelecký ostrov

Střelecký ostrov se nachází téměř uprostřed řeky. Probíhá přes něj most Legií a spojuje ho s pravobřežním Masarykovým a Smetanovým nábřežím a levobřežním Janáčkovým nábřežím. Jeho území patří ke Starému Městu.

Jako o ostrově nazývaném Trávník se o něm v pramenech píše už ve 12. století. Nejprve byl v majetku johanitů a fungoval jako zahrada. Za Karla IV. měli zde pražští střelci cvičiště ve střelbě z luků a kuší.

Od 18. století se zde konaly svatojánské oslavy, spojené se střelbou a ohňostroji. Po této střelecké tradici také dostal své jméno. V roce 1882 zde probíhal I. všesokolský slet s neuvěřitelnými 2500 diváky. Roku 1890 se zde poprvé v Čechách slavil 1. máj. Za Protektorátu užíval ostrov pražský oddíl Hitlerjugend. Po požáru původní dřevěné střelnice postavil Sbor pražských ostrostřelců v roce 1812 na ostrově novou zděnou empírovou budovu s hostincem. V roce 1842 byla budova opravena a rozšířena o terasu, kavárnu a lodžii. V patře byl vybudován i kinosál. Dnes je budova chráněna jako kulturní památka. V polovině 19. století bylo původní stromořadí rozšířeno a na ostrově byla vybudována zděná restaurace, která zde stojí dodnes. Budova hostince, ač stojí napříč směru toku řeky, přežila povodně v roce 1890 i v roce 2002.

Do roku 1841 zajišťoval spojení s břehy přívoz. V letech 1839 – 1841 byl přes ostrov postaven řetězový most císaře Františka I. a později jej nahradil most Legií. Z jižní strany mostu sestupuje na ostrov monumentální schodiště. Od roku 2008 u pravé strany ostrova staví sezonní malokapacitní přívoz Prahy 4, který jej spojuje se Smetanovým nábřežím a se Slovanským a Dětským ostrovem. Dnes se na ostrově kromě restaurace nachází různá sportoviště a veřejný park. Příležitostně se zde konají různé slavnosti, koncerty, festivaly pod širým nebem a podobné kulturní akce.

Střelecký ostrov si budete moci prohlédnout z paluby našich lodí na některé z delších plaveb.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.