Slovanský ostrov

Slovanský ostrov, pro Pražany spíš známý jako Žofín, je pravobřežní vltavský ostrov, který se táhne podél Masarykova nábřeží mezi Jiráskovým mostem a mostem Legií. Rozlohu má 2,2 ha.

Ostrov vznikal postupně v 17. století naplavováním půdy za Šítkovskými mlýny. Jeho růst zřejmě urychlilo zřízení novoměstských mlýnů v oblasti pod Zderazem. Ale dnešních rozměrů dosáhl až po povodni roku 1784. Následně byl ostrov zpevněn zdí a byly zde vysázeny stromy.

Ostrov v minulosti nesl také název Barvířský podle barvíře kůží Josefa Ignáce Saengera, který jej od roku 1817 vlastnil. Druhé své známé jméno dostal roku 1838 podle rakouské arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I. Významnou událostí na ostrově byl bezesporu Slovanský sjezd roku 1848, na jehož památku byl ostrov později přejmenován na Slovanský. Dnešní budova na Žofíně vznikla roku 1884 podle návrhu Jindřicha Fialky. Ostrov se tak až do postavení Obecního domu ujal úlohy centra českého společenského života. V budově Žofína se různé společenské akce konají dodnes.

Na jižním konci ostrova byla v roce 1930 vybudována spolková budova SVU Mánes s výstavní síní a uměleckou kavárnou. V roce 1948 byl postaven nový most, který spojil ostrov s pravým břehem. V roce 2002 byl ostrov včetně budov zasažen a poničen povodněmi. Všechny objekty byly opraveny a znovu zprovozněny v září 2003.

Slovanský ostrov si budete moci prohlédnout z paluby našich lodí na některé z delších plaveb.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.