Mánesův most

Mánesův most

Mánesův most je devátým mostem přes Vltavu na území Prahy. Na jeho místě se dříve nacházel historický přívoz k rybářské osadě. Dalším jeho předchůdcem, který spojoval Staré Město a malostranský Klárov byla železná visutá lávka pro pěší. Dnes propojuje Alšovo a Kosárkovo nábřeží.

Betonový most byl vystavěn mezi roky 1911 - 1914, ale úplného dokončení se dočkal teprve v roce 1916. Vznikl podle projektu inženýrů Františka Mencla a Aloise Nového. Podíleli se na něm i architekti Pavel Janák, Vlastimil Hofman a Mečislav Petrů. Délka mostu je 186 m a šířka 16 m. Členěn je na 4 segmentové oblouky. Dnes je určen pro tramvaje, auta i pěší. Rekonstrukcí prošel v letech 1992 - 1994.

Stylově se most řadí k moderně a českému kubismu. O jeho výzdobu se postarali přední čeští sochaři figurálními vlysy s náměty ze života vltavských plavců. Stejně jako celá řada pražských mostů, i tento měnil své jméno. Nejprve to byl most arcivévody Františka Ferdinanda d’Este. Až od roku 1920 se nazývá Mánesův most. Počínaje rokem 2009 na mostě postupně vzniká chodník slávy s mosaznými hvězdami jako hold českým skladatelům.

Mánesův most si budete moci prohlédnout z perspektivy vodní hladiny na některé z našich plaveb.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.