Dětský ostrov

Dětský ostrov najdete při levobřežním Janáčkově nábřeží mezi mostem Legií a Jiráskovým mostem. Ostrov má rozlohu 1,83 ha. Dříve bylo na Vltavě v těchto místech více menších ostrůvků, jejichž tvar a velikost se měnily nánosy. O ostrovu mluví prameny už v roce 1355, avšak v důsledku záplav se několikrát zcela ztratil. Až do 18. století se nazýval Maltézský podle maltézského kláštera Panny Marie pod řetězem, který jej vlastnil. Později se vždy nazýval podle příslušníků pražské židovské obce, kterým patřil – Hykyšův, Funkovský, Židovský. Svůj dnešní název získal počátkem 60. let 20. století, kdy zde byl vybudován areál dětských hřišť.

V letech 1913 – 1916 byl ostrov uměle prodloužen při výstavbě plavební komory Smíchov. Plavební komora má dvě zdymadla a překračuje Staroměstský a Šítkovský jez. U jižního cípu ostrova se nachází také Malostranská vodárenská věž, zvaná Petržilkovská.

Dnes zde návštěvníci najdou nejen komplex dětských hřišť, ale také hřiště na malou kopanou, ping-pongové stoly, velkou šachovnici a skatepark. Před svátkem Dušiček zde členové spolku Vltavan každoročně pokládají věnce na paměť obětem řeky. Na ostrov vede segmentová lávka, která využívá opěry původně zbudované pro plánovaný most z Myslíkovy ulice. Celý areál je oplocen a na noc se zamyká.

Dětský ostrov si budete moci prohlédnout z paluby našich lodí Natal nebo Porto na některé z delších plaveb.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.