Císařský ostrov

Císařský ostrov je s rozlohou cca 29 ha zcela jistě největší pražský ostrov. Patří do katastru Bubenče a dělí se o něj městské části Praha 6 a Praha 7. Ostrov darovaly čeští stavové Rudolfovi II. Předtím patřil k majetkovému příslušenství úřadu nejvyššího purkrabí pražského. Na dnešní ploše ostrova ležela i část Královské obory, dnes známé jako Stromovka.

Řečiště Vltavy bylo v letech 1899 – 1902 významně ovlivněno výstavbou plavebního kanálu a zdymadla Podbaba. Kanál je dlouhý 2,8 km a ve své horní části odřízl sady patřící ke Královské oboře. Přerušil původní říční rameno, tekoucí k Císařskému mlýnu. To bylo z velké části zasypáno a zbylo jen torzo, tzv. Malá říčka.
Na ostrov vedou tři mosty a jedna lávka. Nejpoužívanější most, který spojuje Císařský ostrov s Královskou oborou, byl v roce 2006 zbořen a nahrazen širším a vyšším.

Po pravé straně Císařského ostrova se nachází zřejmě poslední přírodní úsek koryta Vltavy v Praze s peřejemi. Po povodních v roce 2002 vzala za své zahrádkářská kolonie, psí cvičiště, nekryté jezdecké závodiště a velká část cenných vzrostlých stromů. Známý pražský jezdecký areál byl po katastrofálních povodních nově vybudován včetně koňských stájí a kryté venkovní jízdárny.

Roku 1967 byla na ostrově spuštěna Ústřední čistírna odpadních vod. Dnes čeká na svou modernizaci a dostavbu, protože už nevyhovuje normám Evropské unie na obsah dusíku ve vypouštěné vodě.

Zaujala Vás tato nabídka? Napište nám!

Vyplňte prosím své křestní jméno.

Vyplňte prosím své příjmení.

Vyplňte prosím svou e-mailovou adresu.

Vyplňte prosím své telefonní číslo.

Vyplňte prosím text Vaší zprávy.